Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Informace pro dlužníky - možnost využít "Milostivé léto"

Informace pro dlužníky - možnost využít "Milostivé léto"Dlužíte? Využijte „Milostivé léto“!

Dlužíte státu, kraji, městu, obci nebo jimi založeným firmám či příspěvkovým organizacím? Těmi jsou například ČEZ, zdravotní pojišťovna VZP, dopravní podniky nebo bytová družstva… Pokud nejste v insolvenci a tento dluh vymáhá exekutor, máte šanci se dluhu zbavit. V letošním roce byla schválena novela zákona č. 286/2021 Sb. V úzké spolupráci s poslancem Markem Výborným a dalšími senátory se podařilo prosadit do novely zákona princip tzv. Milostivého léta. To zjednodušeně znamená, že pokud dlužník v termínu od 28.10.2021 do 28.1.2022 zaplatí zbývající jistinu dluhu a náklady na exekutora ve výši 750 Kč bez DPH (908 Kč s DPH), celého dluhu se zbaví. Dluhů se takto může zbavit stovky tisíc lidí, kteří se mnohdy dostali do nezvladatelné situace díky tomu, že se v minulosti z vymáhání dluhů stal velký byznys.

Například dluh za nájemné městského bytu ve výši 3 000,- Kč narostl až na dnešních 250 000,- Kč, protože k samostatnému dluhu narůstají náklady na správu dluhu (náklady na exekutora, úroky a další). Cílem novely, kterou jsem prosazovala, je dát šanci lidem v dluhové pasti se vypořádat za lepších podmínek se svými dluhy.

Šanci je možno využít pouze do 28.1.2022. V případě nejasností či komplikací se doporučuji obrátit na mobilního dluhového poradce „Člověka v tísni“, který nově sídlí i v Hodoníně a kontakt pro oblast dluhů je Jan Skoumal, jan.skoumal@clovekvtisni.cz, 777 367 880.

 

Ing. Bc. Anna Hubáčková

senátorka za Hodonínsko

leták charita Milostivé léto


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů